Aşil Tendonu Yırtıkları – Sıkça Sorulan Sorular

Aşil Tendonu Yırtıkları – Sıkça Sorulan Sorular

Aşil Tendonu Yaralanma nasıl olur?

Koşarken aniden durma sırasında ayak bileğinin arkasından aniden “tak” diye ses gelir. Yaralanan kişi kendisine birinin tekme vurduğunu ya da taş fırlattığını sanar. Döner arkasına bakar. Kimseyi göremez.  Bir hastam “bana kesin biri tekme attı” diye düşünüp halı sahanın kamera hayıtlarını izlemişti.

Aşil kopması sonrası kişi yürüyebilir mi?

Evet yürüyebilir. Biraz ağrısı olur, aksayarak yürür. Ayak bileği ve parmaklarını büke kaslar nedeniyle ayak bileğini oynatabilir ama gücü yoktur. Merdiven çıkarken çok zorlanır.

Aşil kopması sonrası ayakta çok şişlik olur mu?

Hayır. Ayak bileğinin arka tarafında elle dokununca hassasiyet ve biraz şişlik oluşur.

Aşil kopması sonrası ele gelen bir boşluk var mıdır?

Evet. Ayak bileğinin arkasında Aşil tendonu üzerine dokununca yırtık yerde elle hissedilebilir bir çöküntü vardır.
aşil kopması

Aşil kopması sonrası ne zaman hastaneye başvurmalıyım?

En kısa zamanda. Fakat konuda deneyimli olmayan kişiler ayak bilek filmi çekip sorun yok diye size bilgi verebilir. Mutlaka ertesi gün bir Ortopedi hekimi tarafından görülmeniz gerekir.

Ameliyat sonrası dönem nasıl geçecek?

Aşil yırtığı ameliyatı sonrasında ilk 3 hafta üzerine hiç yük vermediğimiz dönemdir. 3. Haftadan sonra egzersiz ve yüklenmelere başlarız. 3-5. hafta arası çift koltuk değneği ve sonrasında 1-2 hafta kadar tek değnek ile yürümeye izin vermekteyiz. Sonrasında hasta değneksiz serbest yürüyebilir.

Aşil yırtığı ameliyatı sonrasında ne kadar süre ile alçı veya bot kullanacağım?

Ameliyat sonrasında ilk 2 hafta diz altı atel (kısa bacak)  (yarım alçı) uyguluyoruz. 2. hafta bitince alçı botu kullanmaktayız. Alçı botunu  hastalar toplam 4-6 hafta kullanmaktalar.

Aşil yırtığı ameliyatı sonrasında ağrı çok olur mu ve ne zaman olur?

Aşil yırtığı cerrahsi sonrasında en fazla ağrı yırtık sonrası ilk birkaç gün olur. Sonrasında ağrı azalır. İlk üzerine basma egzersizlerinin yapıldığı 3-4. haftalarda da ayak altında yanma ve gerginlik hissi oluşabilir.

Ameliyattan sonra 4-6. haftalar arasında ayağımı yere doğru salladığımda vücudumdaki tüm kan bacağıma hücum ediyor gibi oluyor ve ayak bileğim ve ayağım şişiyor. Bu normal mi?

Aşil yırtığı ameliyatı sonrasında bacak ve ayak hareketleri alçı içinde azaldığı için bacağın yere sallanırken aniden şişme ve kan hücum etmesi duygusu çok sık rastlanır ve endişeye gerek yoktur. Bu durum, tembelleşmiş olan damarların bir alışma sürecidir. Bacağınızı yukarı kaldırınca şişlik azalır. Siz egzersizlerinizde devam ettikçe zamanla bu duygu azalacaktır.

Bacağımı yere indirince parmaklarında mor gibi renk değişikliği oluyor. Bu normal mi?

Aşil yırtığı ameliyatı sonrasında bacak ve ayak hareketleri alçı içinde azaldığı için bacağın yere sallanırken ayak ve parmaklarda renk değişikliği (morarma, kırmızılaşma) çok sık rastlanır ve endişeye gerek yoktur. Bu durum, tembelleşmiş olan damarların bir alışma sürecidir. Sıcak-soğuk kontrast banyolar yaptıkça ve ayak parmaklarınızla egzersizler yaptıkça bu durum azalarak düzelecektir.